JA hun logo main

Amikor a Mesterséges Intelligencia fenntarthatóbbá teszi a 2024-es Párizsi Olimpiai Játékokat!

Mi lenne, ha az AI támogatná a hulladékgyűjtést, és nemzetközi események lehetnének az ilyen innovációk ablakai? Ez volt a győztes ötlet, amelyet a Belgiumból, Ciprusról, Csehországból, Magyarországról és Hollandiából érkezett diákok javasoltak a Sci-Tech Challenge Nemzetközi Döntőjén, Brüsszelben.

A Sci-Tech Challenge, az ExxonMobil és a JA Europe közötti együttműködésében valósult meg és arra törekszik, hogy a fiatalokat felruházza olyan kreatív vállalkozói készségekkel és STEM tudással, amely segítségével alkalmasak lesznek a holnap kihívásainak leküzdésére.

A Sci-Tech Challenge nemzetközi döntőjébe 30 diák került 5 országból, akik azt a kihívást kapták, hogy a 2024-es párizsi olimpiai játékokat fenntarthatóbbá tegyék vállalkozás ötletükkel. Az ExxonMobil mentorok támogatásával a diákoknak másfél nap állt rendelkezésre a legjobb szolgáltatás vagy termék kidolgozásához, amely segítségével fenntarthatóbbá tehetőek olyan nagy nemzetközi események, mint például az Olimpia.

A nemzetközi döntőn a Budapesti Osztrák Iskola diákjai képviselték hazánkat. Felejthetetlen élményeikről így számoltak be:

„Kémia es fizika tanárunkkal együtt május 8-án, közvetlenül a francia, illetve fizika érettségink után, 18 órakor szálltunk fel a Brüsszelbe tartó repülőgépre. Kis csapatunk már az első pillanattól fogva beleszeretett a városba: a hotelhez vezető gyönyörű utca látványa, a macskakövön rázkódó bőrönd hangja, illetve a friss eső és a sült krumpli illatinak egyvelege jellemezte ezeket az első brüsszeli perceket.

Másnap korai keléssel az ExxonMobil brüsszeli gyárába és irodájába vezetett utunk és megismerkedtünk az ottani dolgozók munkakörével és a termelési folyamatokat is megnéztük. Kulcsszó: műanyag. Láthattuk ugyanis, hogy az ExxonMobil a brüsszeli gyárában könnyű műanyagok gyártásával is foglalkozik, amiket nagyon sokféle helyen alkalmaznak: a fagyasztott gyümölcs csomagolásától kezdve az autóalkatrészekig. A látogatás után jött a meglepetés: az addigra összeszokott magyar csapatunkat 5 különböző csapatba osztották, mindenkit egy cseh, ciprusi, holland és egy belga csapattárssal. Hamarosan kiderült a 2023-as kihívás is, ami a 2024-es párizsi olimpia hulladék gazdálkodásának javítása volt. Kreatív, gazdaságos és gyorsan megvalósítható ötleteket vártak az építési-, műanyag- és az ételhulladékok csökkentésére, újrahasznosítására vagy feldolgozására.

Az egész délután ötleteléssel ment el, másnap szerda reggel pedig prezentáltuk ötleteinket a zsűri előtt. Miután mind az 5 csapat előállt a megoldásaival, a zsűri fél órára elvonult megvitatni ki legyen a nyertes. Addig egy kerekasztal beszélgetést hallgattunk meg a JA Europe, a CEFIC, az ExxonMobil, illetve az Európai Bizottság szakembereivel. A szakemberek megosztották a karrierútjukat velünk, illetve – a European Year of Skills által inspirálva – hogy tapasztalataik alapján milyen készségekre lesz majd szükségünk a sikeres előrehaladáshoz.

Végül megjöttek a várva várt eredmények: Svenék csapata nyert! Miután gratuláltunk a győzteseknek, megebédeltünk és egy kicsit beszélgettünk a többi csapattal, a mentorokkal és a meghívottakkal, majd elbúcsúzva mindenkitől a nyakunkba vettük a várost. Megnéztük a közeli katedrálist, majd hosszú gondolkozás után arra jutottunk, hogy az Atomium még épp belefér a délutáni programunkba.

Végül gyorsan felkaptuk a bőröndjeinket a szállodából, és egy utolsó belga gofrizás után a reptért vettük célba, hogy este 9 órás gépünkkel hazarepüljünk Budapestre, búcsút mondva ennek a felejthetetlenül jó hangulatban eltelt 2 napnak.”